Kafelerin hizmet verdiği müşteri kesiminin estetik algısına hitap eden ve bölgeye uygun bir konsepte sahip dekorasyon tarzına sahip olması, işletmenin başarısının kilit anahtarıdır. Müşterilerin konfor ihtiyaçlarına birebir yanıt veren, sıcak atmosferiyle herkesin rahat etmesine yardımcı olacak cafe iç mimari düzenlemeleri içinse profesyonellerden yardım almak düşündüğü kadar pahalı bir seçim olmayacaktır. Ticaret hayatına yeni başlayan ve kısıtlı bir bütçeyle kafe açmaya çalışanlar genellikle mimarlık firmalarıyla çalışması durumunda bütçesinin kat ve kat fazlasını cafe dekorasyonu için harcayacağını düşünür. Oysa iç mimarların görevi her tip iç mekanın yapısal ve mekânsal sorunlarını, müşterilerin belirlediği bütçe dahilinde yani ekonomik yoldan çözmektir.
Kafelerin iç mekan düzenlemelerinde son derece ekonomik çözümler getirebilen İstanbul iç mimarlar zaten meslek tanımı gereği bütçe yönetimi ve ekonomik dekoratif çözümler geliştirme konusunda çalışır. Bu sebeple cafe iç dekorasyon düzenlemelerinde bu işin uzmanından yardım istemek, zannedildiği gibi astronomik meblağların mimarlık firmasına harcanmasını gerektirmeyecektir. Şık bir görsellik oluştururken çevredeki diğer işletmeleri taklit etmeyen bir stil oluşturmaya çalışan iç mimar, her zaman için kafenin hizmet vereceği müşteri kesimini de düşünür. Müşterilerin büyük çoğunluğu üniversiteli gençlerden oluşan bir kafe ile orta yaş ve üstüne hitap eden bir mekanın dekorasyonunda aynı tasarım anlayışıyla hareket edilmez. Aynı şekilde müşterilerin meslek grupları da kafenin iç mekan düzenlemeleri için önemli bir unsurdur.
Kafelerin iç dekorasyon çalışmalarında müşterilere odaklanan iç mimarlar için kafenin hangi saatlerde yoğun olduğu da tasarım açısından önemli bir unsurdur. Müşteri yoğunluğunun öğlen saatlerinde yaşandığı bir kafede doğal ışıktan azami oranda yararlanmaya çalışan düzenlemeler yapılırken tam aksi olması durumunda aydınlatma sistemlerine yoğunlaşmak gerekir. Kafenin mobilya seçimi de uzun zaman geçirecek olan müşterilerin memnuniyetini doğrudan etkileyeceği için ucuza kaçılmadan ancak boş yere en pahalı mobilyalara da harcama yapmadan, şık görünen ve herkesin rahat edebileceği mobilyalar kullanılmalıdır. Mekanı tamamen masa ve sandalyelerle doldurmadan, ferah bir mekan algısı oluşturmak için belli bölümleri boş bırakmak da kafe dekorasyonunda önemlidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir