Tatilini ucuza getirmek ve üstüne üstlük bir de yurtdışında tatil yapmak, yakın geçmişte olsa olsa tatlı bir rüya olarak nitelendirilebilirdi. Ancak küreselleşmeyle birlikte bu yargılar değişti ve ülkemiz insanı için de yurtdışı turlar her yıl yapılan tatil planları arasında yer almaya başladı. Geçen yıllar içinde ülkemiz insanı yurtdışına tatillere çok daha fazla çıkıyor olmasına rağmen hala tatil tercihini yabancı bir ülkeden yana kullanmanın pek de ucuz bir seçim olmadığı bir gerçek. Yurtdışında ucuza tatil yapmakla ilgili birkaç tüyo almak için internet başına geçenlerse büyük çoğunlukla artık ezberlenen ve birçoğunun da rasyonel hiçbir yanı olmayan önerilerle karşılaşıyor. Kimileri yaz ortasında Karadeniz Turları için en ucuz seçenek derken, kimileri de Uzakdoğu ya da Latin Amerika’nın her zaman en ekonomik yurtdışı tatil seçeneği olduğundan bahsediyor.
Güney Amerika koskocaman bir kıta olarak birçok farklı ülke arasından tercih yapılabilen bir kıta olarak, kültüründen doğasında tatilcilere baştan aşağı farklı bir tatil deneyimi vaat ediyor. Küba, Dominik, Venezuela, Arjantin ve hatta Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinde tatil boyunca çok makul bir bütçe dahi ayrılsa kafi olabiliyor. Tabi tatilcilerin nasıl bir Güney Amerika tatili hayal ettiği yani tatil tercihlerini nasıl kullandığı da bu ülkelerde yapılacak tatilin bütçesini belirliyor. Ayrıca Güney Amerika tatillerinin parasal açıdan en büyük handikabı; bahsi geçen ülkelerde yaşam çok ucuz olduğu için ülkeye ayak bastıktan sonra çok az para harcanmasına rağmen ülkemize olan uzaklık sebebiyle ulaşım için çok fazla harcanmasının gerekmesi. Zira Avrupa’ya tatil giden birisiyle Latin Amerika ülkelerinden birini tercih eden tatilcinin ödeyeceği uçak bileti fiyatı arasında, sezona bağlı olarak çok büyük bir fark olabiliyor.
Yurtdışında ucuza tatilin en mantıklı tercihi, yılın belirli dönemlerinde ülkemize yoğun akış olan yakınımızdaki ülkelerden birini tercih etmek. Balkanlar, İtalya ve özellikle Yunanistan bu bağlamda doğru zaman aralığı tercih edilmesi durumunda yurtdışında tatil için en cazip seçenekler arasında yer alıyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir